علت دندان قروچه در کودکان به هنگام خواب و در بیداری

علت دندان قروچه در کودکان به هنگام خواب و در بیداریدندان قروچه(Bruxism) یک اصطلاح پزشکی است که برای فشردن دندان‌ها و قفل کردن فک به کار می‌رود.
این عادت در میان ما کودکان زیر 11سال بسیار شایع است و 2 تا 3 نفر از هر 10نفر آن را دارند.
بیشترین دندان قروچه زمانی اتفاق می‌افتد که دندان‌های شیری ما در حال افتادن و جایگزینی با دندان‌های دائمی است.
شیوع این عادت به‌تازگی بیشتر شده که نشان‌دهنده آن است که ما کودکان نمی‌توانیم استرس‌های ‌مان را با بازی از بین ببریم این اتفاق اغلب در خواب عمیق یا زمانی که تحت استرس زیادی قرار داریم، اتفاق می‌افتد. این عادت اغلب یک رفتار طبیعی قلمداد می‌شود و تنها زمانی که منجر به درد، سایش شدید دندان‌ها یا مشکلات خواب می‌شود ممکن است جدی گرفته شود.
علت دندان قروچه در کودکان به هنگام خواب و در بیداری

علائم دندان قروچه در خواب


چون دندان قروچه اغلب در طی خواب رخ می دهد، بیشتر افراد متوجه آن نمی شوند، اما سردرد مداوم یا آرواره (فک) زخمی نشان دهنده ی دندان‌قروچه است.

ضررهای دندان قروچه


برخی موارد، دندان‌قروچه باعث شکستگی، شل شدن و افتادن دندان می شود. دندان‌قروچه باعث پوسیدگی دندان تا ریشه می شود. در چنین شرایطی، اعمال دندانپزشکی مثل بریج (پل گذاشتن)، روکش دندان، عصب کشی، ایمپلنت و دندان مصنوعی مورد نیاز است.
دندان‌قروچه نه تنها باعث خرابی و از دست دادن دندان ها می شود، بلکه باعث کاهش شنوایی، مشکلات فک صورت و مفاصل و عضلات آن و حتی تغییر شکل ظاهری صورت شما می گردد.
5673
آرشیو مطالب درمان و پیشگیری
مطالب مرتبط
چه کارهایی انجام دهیم تا سرما نخوریم

درمان و پیشگیری

چه کارهایی انجام دهیم تا سرما نخوریم

اوتیسم در کودکان

درمان و پیشگیری

اوتیسم در کودکان